Tuesday, February 26, 2019

Tõde võib selguda liiga hilja

Et midagi teha, otsustasin garderoobi kraamida, mis näeb välja nagu üks suvaline ladu. Esimese asjana puutus kätte ühes kastis kõige peal vana klade, mis osutuski Alide päevikuks aastatest 1926-1932. Olin seda kunagi lugenud väga hooletult ning tänu sellele teinud vea oma kodukülaraamatus, mille ilmumisest saab suvel juba kuus aastat.

Ajasin tollal segamini oma naabrimehe esimese ja teise naise, mida üks lugejatädi mulle ka mainis. Üldse mitte kurjalt. Juhtus see just hooletu lugemise tõttu. Lugesin väga diagonaalis (käekiri ka üsna raske) ja enda arvates Ida päevikut ning arvasin, et tema pidas poodi taluperenaiseks olemise kõrval. Aga polnud nii.

Poodi pidas hoopis Alide ja siis, kui ta veel esimese mehega abielus oli. Eelmisel aastal kirjutasin Alide neiupõlve päeviku ümber ja siis hakkasin natuke mõikama. Täna lugesin välja, et Joosep oli Alidel kunagi ka kosjas käinud...

Kolmekümnendatel aga osteti hoopis talukoht ja mindi alevist külla elama. Siiani ei tea, mis juhtus Alide esimese mehega, aga Joosepiga ta igatahes abiellus. Ja Joosep teda ka väga armastas.

See Joosepi ja tema kolme naise lugu on paras raamat. Üks enesetapp, üks mõrv, mitu röövimist... Ma mõtlen selle peale. Aga enne peaksin kirikuraamatuid tuhnima.

No comments:

Post a Comment