Saturday, September 8, 2018

Biarmia

Pole mitu päeva kirjutanud, tõsi. Mul on nüüd hoopis teine elukorraldus. Selgus, et internetipulk millegipärast voodis enam ei levi ja pidin laua taha tagasi kolima. Muidu algas mu hommik arvutiga süles ja päev lõppes samuti. Nüüd pean end selleks voodist välja ajama, et arvutiga asjatada. Ongi rohkem eneseaktiviseerimist.

Põhirõhk on lugemisel. Lugesin komi eepost Biarmia - oli see alles üks ilus lugu. Ei mingit vägistamist ega verevalamist ega madalalaubalist peategelast. Võimas Vörmort laulab ja mängib kandlel kõik vaenuväed magama või heaks. Aga lõpuks ikka tulevad rotšad...

Nüüd loen komi proosat ja Arvo Valtoni eessõnast sain teada, et soomeugrilaste esimesed kirjalikud tekstid on ungari-, karjala- ning komi keeltes. Soh! Vot! Komidel oli oma tähestik aastast 1372!!! Mõni allikas ütleb, et kreeka, mõni et iraani tähestiku baasil. Pärast tuli muidugi kirillitsa ja kadusid komidki. Vorkutas on neid vis1%, aga no see on ka Komimaa ülemine ots, edasi tulevad juba neenetsid.

Kaheksandal septembril võib veel minna hommikul öösärgis õue, süüa keretäis vaarikaid, mõned ülimaitsvad ploomid ja ainuke kuldrenet, mis on puu alla kukkunud.

Imedemaa!

No comments:

Post a Comment