Thursday, July 20, 2017

Kiituslaul

Sellise nime all toimus tänane orelipooltund Jõhvi Mihkli kirikus. Tegemist oli siiski täsipika kontserdiga, kus esinesid sopranid Tatjana Drobõševa ja Lada Sheyn, metsosopran Izida Galimova. Orelil Tuuliki Jürjo.

Ma tahan siin ja praegu laulda aga kiituslaulu äärmiselt armsale inimesele ja ülimalt naiselikule naisele -  Erika Jefimovale, kes juba kümnendat aastat neid orelipooltunde korraldab. Järgmisel neljapäeval on kolmas ja viimane sel suvel. Siis esinevad lapsed. Kontsert on tasuta. Tulge!

Peale muusikaelamuse juhtus täna veel midagi, mis mind väga kõnetas. Meie taga istus noor kaunis naine oma rosinasilmse väikese tütrega. Erika jõudis mulle veel enne kontserdi algust kähku selgitada, et see on endine Jõhvi muusikakooli tüdruk, kes nüüd elab ja laulab Saksamaal.

Paratamatult kuulsin tagapingi eesti-vene-saksakeelset vestlust. "Ma laulan Birgitta Festivalil," ütles see endine Jõhvi tüdruk. Oli ta Anna? Ja kui heas eesti keeles!!! Olenemata sellest, et emakeeleks vene ja teiseks keeleks saksa. Sain teada, et kohe hakkavad laulma tema tädi ja täditütar.

Täna seal kirikus ma tundsin midagi, mille nimi võiks olla see kuulus INTEGRATSIOON. Jumal ja muusika ei küsi rahvusest. Lauljannad, kelle emakeeleks on ka ilmselt vene keel, laulsid nii saksa, vene kui ka eesti keeles. Peale selle osa teoseid originaalkeeles - "Panis angelicus" näiteks jt.

Tuuliki Jürjo teostes oli nii palju eesti rahvamuusikat - kuulsin seal torupilli ja oleks tahtnud "Päripidi polka" ajal kirikupinkide vahel tantsu lüüa! Kantaadi "Ristija Johannes" ühe osa ajal nägin aga vaimusilmas meie noorte rahvatantsupidu. Ei ole see kirikumuusika midagi nii aeglane ja igav!

Ma tänan sind, Erika, sellise tänuväärse panuse eest Jõhvi muusikaellu ja mitte ainult. Veelkord - täna ma avastasin, et peale muusika tuleks tõesti ka Armas Jumal integratsiooniprotsessi kaasata! :)

No comments:

Post a Comment