Friday, July 14, 2017

Eakaaslased

Sajab paduvihma. Jooksime kirikust autoni. Polnud meil keepi ega vihmavarju. Täna ei tule õnneks mingit muruniitmist enam. Vihmapüha.

Aga kirikus oli orelipooltund, kus mängis Anna Humal ja laulis Atland Karp. Korraldajaks sarmikas Erika Jefimova, kes kunagi Jõhvi kiriku organist oli, aga nüüd juba ammu Lasnamäel lastele orelit õpetab.

Muusika oli tõeliselt võimas. Anna Humal mängis mõlemal orelil. Juba see fakt iseenesest on tähelepanuväärne, et Jõhvi Mihkli kirikus kaks orelit on. Teise kinkis Rootsi sõpruskogudus ja see asub all, altarist paremal. Olen minagi sel mänginud. Ülemisel orelil ka muidugi. Aga noh... Kas seda just orelimängimiseks nimetada saab...

Igatahes rääkis Erika palju huvitavat. Nimelt on see vanem orel ehitatud aastal 1957, aasta enne minu sündimist. Oleme eakaaslased! Kujutage ette, nõukogude ajal ehitati kirikuorel?! Ainuke Eestis, väitis Erika. Eduard Kriisa olla seda kirikukeldris teinud. Ja lihtsalt piinlik – ma pole sellest kuulnudki või olen kõrvust mööda lasknud või lihtsalt unustanud.

Oreliehitus toimus pastor Otto Tallinna ajal. Teda ma mäletan küll. Proua Tallinn oli mu klaveriõpetaja. Hiljem oli tütar Anu Tallinn samuti mu klaveriõpetaja Tartu pedas. Väike maailm.

Alati ma olen niivägaõnnelik, kui hea muusika koju kätte tuuakse. Oskan seda hinnata. Eriti üllatav oli üks rootslase pidulik lugu, mida Anna Humal esitas ülemisel pillil. Tal poeg õpib Rootsis kirikumuusikuks ja tõi noodi. Tavaliselt nii rõõmsat ja hoogsat muusikat kirikus ei kuule. Tõeline kirss tordil.

Õnneks oli kirikus ikka rahvast ka. Ei pidanud häbenema. Venelased on need, kes meie linnas kontserdipublikut teevad.

20-03-13-07-2017

No comments:

Post a Comment