Friday, March 10, 2017

Jääminek

Ma pean lugemisega väga ettevaaltlik olema, sest loetu mõjutab mind täiega. Viimasel ajal väldin suuri raamatupoode. Kardan, et kõik need tuhanded teosed neelavad mu alla, või kukuvad kaela ning lämmatavad. Täiesti lootusetu on ilmuva kirjandusega sammu pidada. Ma ei üritagi. Püüan kinni info, mis mind otseselt kõnetab ja nii valin endale lugemisvara.

Raamatu neelan alla ülikiirelt, elan läbi emotsioonid ja tavaliselt unustan. Tihti küll tean, et olen ühte või teist lugenaud, aga millest oli jutt...

Tõin hiljuti raamatukogust ühe autori kõik kümme romaani. Esimest lugesin diagonaalis, teisi ainult sirvisin. Aga ma vähemalt püüdsin. Ma tean nüüd, et selline mees on ja et ta kirjutab.

On ka täiesti unustamatuid raamatuid tänapäeval. Maarja Kangro „Klaasist laps“ näiteks. Või täiesti unustamatuid kirjanikke – Kasemaa, Sommer ja Õnnepalu näiteks. Vanadest tegijatest - Tammsaarest, Liivist, Alliksaarest, Kaplinskist ja teistest ma üldse ei räägigi.

Luule on hoopis omaette teema. Mulle meeldib Marge Pärnits, keda loen feissbukis ja siis loomulikult kuldne klassika. Ah kuidas naudin kolmapäevast „Luuleruumi“ Vikerraadiost! Kui nad pole seda muusikaliselt väga koledasti kujundanud. Muul ajal ma raadiot üldse lahti ei tee – liiga pop ja noortepärane.

Kuid hiljuti juhtus minuga midagi täiesti enneolematut. Toila raamatukogu Lea ütles, et äkki ta saab meile Mathura esinema kutsuda. Tundsin sedamaid kohustust „Jääminek“ läbi lugeda. Esimestest lausetest peale sain aru, et see on minu raamat. Et see raamat räägibki minust. Mina olengi Manivald. Mul on tõepoolest ühe väga vana ja kõikenäinud mehe hing. Mehe, kes elab ihuüksi luhasaarel. Nüüd sain sellele absoluutse kinnituse.

See oli ilmutus. Lugesin raamatu kaks korda järjest läbi. Teen sellist asja äärmiselt harva.

4 comments:

 1. Tekitasid postitusega minus lugemisisu, lähen poodi. Teise raamatu ostan veel - Hendrik Groen´i "Salapäeviku". Selle järgi ajas isutama Vikerraadio järjejutt.

  ReplyDelete
 2. Anna siis teada, kas Jääminek oli sinu raamat, eks!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ilus ja kurb. Vana mehe viimane talv. Läks hinge. Tean nii mõndagi üksindusest.

   Delete
  2. Tänapäeval ei saakski niimoddi minna. Omapäi kusagil luhal koos talvega. Pannakse hooldekottu. Istud siis seal...

   Delete