Tuesday, October 20, 2015

Kultuuriminister Kohtla-Järvel

Täna avati raamatukogupäevad "Kohtume raamatukogus" pidulikult Kohtla-Järve renoveeritud kultuurikeskuses.

Me käime selles majas piisavalt harva, et jälle ära unustada, millisest tänavaotsast alla keerata. Tuli teha järjekordne turisti pööre.

Sirp ja vasar, mille eest aastaid tagasi Ellerheina dirigent Tiia-Ester Loitme kohalikke nii hirmsasti riidles, on fassaadil kenasti alles. Minugipoolest. Ajalugu ju.

Maja on seest nüüd rohelistes toonides ja pean tunnistama, et ma ei mäletagi, milline enne oli. Küllap punane.

Saalis sain kohe aru, et hirmus külm on. Õnneks oli Riinal suur villane sall kaasas, mille all me siis kahekesi kügelesime. Mina lõgistasin ikkagi hambaid.

Kultuuriminister austas meid oma kohalviibimisega. Kohalikku pressi kahjuks polnud või ma lihtsalt ei näinud. Üks onu tegi pilte küll, aga mina teda ei tundnud.

Mingil hetkel mõistsin, et loodus kutsub mind ühte väikesesse ruumi. Tuli tõusta ja silmad maas läbi vahekäigu sammuda ning kardina vahelt külguksest välja pugeda.

Väikese ruumi uks oli lukus. Juba torud umbes, seletas garderoobitädi, ja juhatas mulle teise ruumi, mis funkas.

Minu esinemine oli viimane. Aime kuulutas mind välja kui kohalikku autorit ja tõusvat tähte luulemaailmas. Nende tõusva tähe sõnadega sünkroonis tõusingi oma toolilt ja läksin lavale. Tegin kiiresti. Enda arvates. Kõigil oli ju külm.

Mingil hetkel mikrofon enam ei funganud, aga saalis kuuldi ikkagi. Ma siis rääkisin, kuidas ma ka omal ajal tahtsin raamatukoguhoidjaks saada, aga mu koolidirektor, kes komisjonis oli, ütles:

"Sulle me seda kohta ei anna. Sina õpeta lastele laulmist edasi."

Olin ta väikese tütre pannud just viisi pidama.

Vuristasin mõned oma lood ja luuletused ette ja inimesed saidki sööma minna. Mul endal isu polnud. Kunagi pole, kui on midagi huvitavamat parajasti teoksil.

Igatahes tänan Aimet ja Riinat kutse eest. Oli ilus olemine. Vaimsus hõljus majas ja õues paistis päike. Paljud olid kindlasti esmakordselt Kohtla-Järvel. Kahju, et sind polnud, Jaana! Teil seal Jõgeval olid oma üritused.

Kohtume raamatukogus!

No comments:

Post a Comment